Do khyi

Pochodzenie

Mastify Tybetańskie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Tybetu. Były tam wychowywane jako psy obronne i pasterskie. Nazwa ‘do khyi’ w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘psa trzymanego na uwięzi’, co wiąże się bezpośrednio ze sposobem pracy czworonogów – mastify były bowiem wiązane za dnia, a spuszczane o zachodzie słońca. Rasa ta, do niedawna bardzo rzadko spotykana w Polsce, w ostatnich latach zdobywa coraz szersze grono miłośników.

Charakter mastifa tybetańskiego

Mastify Tybetańskie to psy o bardzo żywym temperamencie, niestety, z wrodzoną skłonnością do dominacji. Są to psy bardzo nieufne w stosunku do obcych, rasa o wybitnym instynkcie stróżowania i ochrony terytorium – natychmiast reagują na każdy sygnał o niebezpieczeństwie, wykazując się przy tym niebywałą odwagą. Błędem jest jednak traktowanie czworonogów jako psów obrończych, gdyż poza terenem posesji nie powinny reagować na obcych, a jedynie zachować dystans. Mówi się, że mastify tybetańskie mają nieco kocią naturę – gdy nie mają ochoty na pieszczoty, po prostu odchodzą od właściciela. Tybetany to psy dumne, wyniosłe, pozornie nieprzystępne. Raczej nie manifestują swojego przywiązania do opiekuna, często sprawiają wrażenie obojętnych – na szczęście to tylko pozory. Trzeba trochę czasu, aby umieć to zauważyć.

Wygląd mastifa tybetańskiego

Mastify Tybetańskie to psy o masywnej budowie – zarówno tułów, jak i kończyny są silne i mocno zbudowane. Sierść jest długa, prosta i gęsta, układająca się w kryzę. Podszerstek jest gęsty, wręcz wełnisty. Samo umaszczenie może się różnić – może być intensywnie czarne, podpalane i złotobrązowe, jak również błękitne z podpalaniami lub bez. Wiele psów posiada rudobrązowe znaczenia nad oczyma, na klatce piersiowej i łapach. Tybetany posiadają charakterystyczną sierść – bezzapachową, hypoalergiczną, łatwą w utrzymaniu. W okresie linienia, zwykle późną wiosną, zrzucają masę wełnistego podszerstka – wtedy wymaga intensywnego szczotkowania. Samiec osiąga na ogół 66-76 cm w kłębie, a samica 61-71 cm. Przeciętna waga może się bardzo różnić, od około 40 kg w przypadku suk do około 72 kg w przypadku psów. Waga powinna być proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Warunki utrzymania

Mastify tybetańskie powinny mieć zapewnione dużo przestrzeni, absolutnie nie powinny być trzymane w blokach. Pies tej rasy łatwo znosi mrozy, musi mieć jednak zapewnione schronienie przed deszczem. Tybetany uwielbiają spacery, trzymanie ich w zamknięciu to dla nich największa kara – dlatego ich pobyty w kojcu należy ograniczać do minimum. Teren, na którym mieszka Tybetan musi być ogrodzony – niestety psy mają tendencję do sprawdzania, co dzieje się w okolicy Zdeterminowany Tybetan pokona KAŻDĄ przeszkodę.

Zdrowie

Mastif tybetański to stosunkowo zdrowa rasa psów. Do najczęściej spotykanych schorzeń zaliczamy: dysplazję stawów biodrowych (typowa dla dużych psów). Niekiedy są to zaburzenia czynności tarczycy lub wywinięcie dolnej powieki. Psy tej rasy żyją przeciętnie ok. 11 lat.